Cél a minimalizálódó porkibocsátás

Újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a Váci Cementgyár környezetvédelmi modernizációja - az eddig használt elektrofilteres rendszert korszerű, zsákos porszűrő rendszer váltja majd fel, ezzel még tovább csökkentve a porkibocsátást.

A közel 7 milliárd forint összértékű környezetvédelmi beruházás célja, hogy a jövőben szigorodó környezetvédelmi határértékeket is messzemenően teljesítse a gyár, még inkább növekedjen az üzembiztonság, és a térségben továbbra is stabil munkáltatóként legyen jelen a vállalat. Ennek a folyamatnak a része a jelenleg használatban lévő elektrofilteres szűrőrendszer cseréje, melynek hátránya, hogy olyan esetekben, amikor a szűrő kiesik a termelésből (például áramkimaradás esetén) vagy pedig ciklondugulás történik, előfordulhat kiporzás. A beépíteni kívánt zsákos porszűrő-rendszer segítségével, a Beremendi Cementgyárban tapasztaltak alapján, a jelenlegi alacsony porkibocsátás tovább fog minimalizálódni. Szarkándi János, a Duna-Dráva Cement Kft. elnök-vezérigazgatója 2017 februárjában fogadta Michael Hoffmann-t, aki a 1,5 milliárd forint értékű beruházás fővállalkozója, az FLSmidth kivitelező cég képviseletében érkezett Vácra. A már folyamatban lévő modernizációs lépések mellett, a szűrőcseréről szóló szerződés aláírásával tovább haladnak a beruházás munkálatai.

A modernizáció lépései:

A Váci Cementgyár környezetvédelmi modernizációja 2016 nyara és 2018 áprilisa közötti időszakban történik. A kivitelezés fővállalkozójával a szerződés aláírása 2016 júniusában megtörtént, ezt követően az év második felében a tervezési és előkészítő munkák folytak. Novemberben elkezdődött a kivitelezés helyszíni előkészítése. A beruházás első kivitelezési időszakában, 2017. január-februárban a jelenlegi két alsó ciklonfokozat cseréjét végezték, melynek célja, hogy a megújult technológiához a megfelelő áramlástani kialakítással rendelkező ciklonok hosszútávon biztosítsák az üzemelést. Az acélszerkezetek beépítése január végéig befejeződött, majd a ciklonok belsejébe tűzállóanyagot építettek be. Ezt követően elkezdődött a szárítás folyamata, azaz a tűzálló betonok beépítése során bevitt vizet párologtatták el a rendszerből a felfűtés megkezdése előtt. A következő munkafázis március közepén kezdődik, ekkor indul majd az új, 76 méter magas kalcinátor torony és a bypass siló alapozása.

Guth Zoltán

Kommunikációs vezető

Kommunikációs osztály Kőhídpart dűlő 2.
2600 Vác
Magyarország

Szarkándi János és Michael Hoffmann aláírják a szűrőcseréről szóló szerződést.

Cél a minimalizálódó porkibocsátás.

Cél a minimalizálódó porkibocsátás.