Tájékoztatás a koronavírussal kapcsolatban

2019. decemberében a kínai Vuhanból ismeretlen eredetű tüdőgyulladás járványt jelentettek az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felé. A megbetegedések hátterében egy új koronavírust igazoltak a kínai egészségügyi hatóságok, amely emberről emberre képes átterjedni. Március elején a koronavírus Magyarországon is megjelent.

Magyarország Kormánya 2020. március 11-én rendkívüli jogrend alkalmazásával veszélyhelyzetet jelentett be az ország egész területére vonatkozóan. A vírus terjedésével, és az azt megelőző intézkedésekkel kapcsolatban Magyarország Kormánya, illetve az operatív törzs napi szinten tájékoztatja a lakosságot, és szigorítanak a szabályozásokon. Mindannyiunk közös érdeke, hogy kellő felkészüléssel és megelőzéssel a járvány súlyosbodását elkerüljük. 

Az alábbiakban rövid tájékoztatást olvashatnak a Kormány által életbe léptetett intézkedésekről:

  • A Kormány döntése alapján a magyar hatóságok lezárták Magyarország határait a személyforgalom előtt, így 2020. március 17-én 00:00 órától kezdődően csak magyar állampolgárok léphetnek be az ország területére. A korlátozás a közúti, vasúti, vízi és légi határokra egyaránt kiterjed. A korlátozás az új koronavírus-járvány terjedésének mérséklését és a magyar emberek biztonságát szolgálja. Beutazási tilalom érvényes a külföldi állampolgárok számára (tehát már nem csak az Olaszországból, Kínából, Dél-Koreából és Iránból érkező külföldieknek).
  • A koronavírus-járvány közösségben terjed a leggyorsabban. Ezért komoly, a csoportosulásokat korlátozó intézkedések léptek életbe.
  • Teljes körű intézménylátogatási tilalmat rendeltek el az összes magyarországi egyetemen, közép és általános iskolában. Az egyetemi oktatás a továbbiakban kizárólag távoktatással valósulhat meg. Az óvodák és bölcsődék bezárásáról az önkormányzatok döntenek helyi szinten, többségük bezárt.
  • A vendéglátóhelyek nyitva tartását korlátozták. Kizárólag reggel 6 óra és délután 3 óra között lehetnek nyitva, ezen időszakon túl csak az ott foglalkoztatottak, valamint az ételt elvitelre rendelők tartózkodhatnak ezekben a helységekben.
  • Az üzletek nyitva tartását korlátozták. Kizárólag reggel 6 óra és délután 3 óra között lehetnek nyitva - az élelmiszert, az illatszert, a drogériai terméket, a háztartási tisztítószert, a vegyi árut és a higiéniai papírterméket árusító üzlet, továbbá a gyógyszertár, a gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzlet, az üzemanyag-töltőállomás és a dohánybolt kivételével.
  • A kormány arra kéri a 70. életévüket betöltötteket, hogy ne hagyják el otthonukat. Ha ezt vállalják, az önkormányzat gondoskodik az ellátásukról.
  • Létszámtól függetlenül tilos a zárt és szabadtéri rendezvények, valamint gyűlések szervezése. Ez alól csak a vallási közösségek szertartásai, a polgári házasságkötések és a temetések jelentenek kivételt. Sportrendezvény nézők nélkül, zárt kapuk mögött tartható meg.
  • Tilos a látogatása pl. a színházaknak, táncos és zenei rendezvényeknek, moziknak, múzeumoknak, könyvtáraknak, közművelődési intézményeknek stb. Ott kizárólag az ott foglalkoztatottak tartózkodhatnak.
  • Szabálysértést követ el, aki a fenti (vendéglátóhelyekre, üzletekre, rendezvényekre, kulturális eseményekre elrendelt) látogatási tilalmakat megszegi, amely akár félmillió forintos pénzbírsággal is sújtható.
  • A korlátozó intézkedések betartását a rendőrség ellenőrzi és szankcionálja.
  • A kormányhivatalok által kiállított hivatalos okmányokat kizárólag postai úton kézbesítik, személyes átvételére nem lesz lehetőség.
  • A járvány terjedésének modellezése, elemzése céljából az innovációért és technológiáért felelős miniszter bármely rendelkezésre álló adat megismerésére, kezelésére jogosult. Az állami, önkormányzati szervek, valamint a vállalkozások és magánszemélyek pedig kötelesek megadni a kért adatokat.
  • Az emberi erőforrások minisztere - a járványügyi hatóság közreműködésével - felméri, és nyilvántartásba veszi azoknak a közép- és felsőfokú egészségügyi szakképzésben, továbbá főiskolai vagy egyetemi szintű egészségügyi alapképzésben, felsőoktatásban szociális alapképzésben, valamint az egészségügyi és szociális akkreditált iskolai rendszerű szakképzésben nappali tagozaton részt vevő hallgatóknak az adatait, akik bevonhatók az egészségügyi válsághelyzeti feladatok ellátásába.
  • A Kormány által hozott intézkedések hatályba lépésüktől kezdve visszavonásig lesznek érvényesek.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
  • Tartsuk be a személyi higiénés előírásokat, mely szerint hatékonyan mossunk kezet 40-60 másodpercig megfelelő mennyiségű folyékony szappannal, alaposan az ujjak között is, majd öblítsük le folyó vízzel. Napközben gyakran végezzük el ezt a műveletet, de mosdóhasználat előtt és után, illetve étkezés előtt mindenképpen,
  • kerüljük arcunk érintését,
  • mellőzzük a tárgyak, eszközök rágását, 
  • amennyiben lehetséges kerüljük a tömeget (amennyiben nem, akkor ajánlott maszk viselése szemüveggel), 
  • a digitalizáció világában nem okozhat gondot bizonyos ügyek telefonon, e-mailben vagy videókonferencián történő elintézése,
  • utazást csak feltétlenül szükséges esetben tervezzünk (ideértve az üzleti utakat is!), különösen a fertőzéssel érintett országokba! Ehhez információként szolgál a www.internationalsos.com oldal, melyen tájékozódni lehet az utazási céllal érintett országban fennálló járványügyi helyzetről,
  • változtassunk az üdvözlési szokásainkon: kerüljük a kézfogást,
  • tartsuk be a hatósági figyelmeztetéseket és utasításokat.
Hol kaphatunk további információt a koronavírus járvánnyal kapcsolatban?