KUKAkulTÚRA, avagy mi történik a szelektív hulladékkal

Hulladékkezelők Nyílt Napja a Váci Cementgyárban

A Duna-Dráva Cement Kft. a hagyományokhoz híven idén is várta a látogatókat a Hulladékkezelők Nyílt Napja alkalmából. A program célja, hogy a résztvevők megismerhessék a hulladékká vált anyagok kezelésének formáit. A látogatás során az érdeklődők hiteles információkat kaptak a cementiparról, valamint a természeti erőforrások hulladékkal történő kiváltásáról.

Manapság már egyre többen gyűjtik szelektíven a hulladékot, azonban kevesen tudják, mire használják fel ezeket. A DDC Váci Gyárában a látogatóknak ismét lehetőségük volt megismerni a hulladék újrafelhasználásának környezetbarát módját, a magas hőmérsékleten történő energiakinyerés előnyeit. Ehhez remek példaként szolgál a cementgyártás, hiszen a klinker előállításához 1450°C-os hőmérséklet szükséges, a kemencék fűtéséhez pedig részben, megfelelően előkészített hulladékot használ a gyár.

A települési hulladék nagy része rendkívül magas fűtőértékkel bír, ezért másodlagos tüzelőanyagként alkalmazhatók a cementgyártásban. A magas égetési hőfok miatt nem keletkeznek olyan káros anyagok, amelyek „normál” (és otthoni) égetés során előfordulnak. A DDC elkötelezte magát a környezetkímélő megoldások mellett, ezért a másodlagos tüzelőanyagok használatát részesíti előnyben, ezzel is a környezeti fenntarthatóságot szolgálva.

A látogatásra április 9-én délelőtt került sor. A résztvevők a gyár biztonsági előírásainak megfelelően munkavédelmi felszerelést kaptak, majd a gyár területén a DDC szakértője kalauzolta végig az érdeklődőket, akik megismerhették a cementgyártás folyamatát és az alternatív hulladékhasznosítás lehetőségeit.