Nyílt Nap Zöld Megoldással - Vác
Nyílt Nap Zöld Megoldással
a DDC váci cementgyárában
A Duna-Dráva Cement Kft. évtizedekkel ezelőtt indította el azt a programot, ami tüzelőanyag-váltást eredményezett a cementgyártásban. A váci gyár a kilencvenes évek végén kezdte azt a programot, melynek eredményeképpen ma, környezettudatos vállalatként, jelentős mértékben helyettesíteni tudja a fosszilis tüzelőanyagokat.
Mindennek bemutatására szervezte idei Nyílt Napját a Duna-Dráva Cement Kft. partnerei és a váci gyár környezetében működő oktatási intézmények, térségi vezetők részére.
Nyugat-Európában bevált gyakorlat, hogy az ipari és lakossági hulladékból precízen válogatott, előkészített helyettesítő tüzelőanyagot a cementgyárakban valódi értékként hasznosítják, hiszen minden gramm ilyen anyag fosszilis energiahordozót vált ki. Az 1450C fokon, azaz a láva hőmérsékleten működő kemencékben maradéktalanul égetik el ezeket az anyagokat, illetve ami hamuként visszamaradna, beépül a cementbe. Mindez olyan alternatív tüzelőanyagok használatával valósul meg, mint például a Zöld Híd Régió hulladékgazdálkodási rendszeréből származó aprított könnyű anyagok (papír, műanyag, fa keverék) – tudtuk meg Szarkándi János elnök-vezérigazgatótól.
A vállalatcsoport vezetője elmondta, hogy a DDC energetikai célja párosul a CO2 kibocsátás további csökkentésének szándékával. Ezt a fosszilis tüzelőanyagok helyettesítésével és a környezetbarát hulladékgazdálkodás támogatásával éri el a Társaság. Mint elhangzott, a cementipari tüzelőanyag-helyettesítés három szempontból jár környezeti előnyökkel: egyrészt fosszilis tüzelőanyagot vált ki, így ezeket az energiaforrásokat egy következő generáció használhatja fel igényeinek megfelelően, másrészt csökkenti az üvegházhatású gáz kibocsátást, végül olyan anyagokra támaszkodik a cementipar, amelynek újrahasználata vagy anyagában történő hasznosítása nem lehetséges.
Az alternatív (másodlagos) tüzelőanyaggal és a teljes technológiai sorral közelebbről is megismerkedhettek azok, akik részt vettek a Nyílt Nappal egybekötött gyárlátogatáson, ahol a cementgyártás folyamatába is betekintést nyerhettek.
DDC Zöld Megoldással kerékpáros pihenőhely, kincskereső ösvény, valamint a környezeti nevelést szolgáló szaktanterem létesülhet
A vendégek megismerkedhettek a vállalat egyedülálló kezdeményezésével is, amely a regionális környezeti felelősségvállalást segíti elő. A Duna-Dráva Cement Kft. számára kiemelten fontos ez a szerepvállalás, amit többek között kiadványokon, kampányokon és közösségi támogatásokon keresztül valósítanak meg. Ennek fontos eleme a „DDC Zöld Megoldás pályázat” elnevezésű kezdeményezés, amit - második alkalommal - 2012-ben is olyan fejlesztések és programok támogatására hirdetett meg a vállalat, amelyek közösségi terek, valamint a helyi infrastruktúra környezettudatos működtetését és hatékonyabb hasznosítását segítik elő, lehetőséget adva a környezettudatosabb életre, a természeti környezet megismerésére. A pályázatokat elbíráló zsűri felkérése során a vállalat idén is azt tartotta szem előtt, hogy a gyárak vonzáskörzetében élő és dolgozó, elismert, hiteles szakértők döntsenek a pályamunkákról.
A bírálóbizottság elnöke idén is Vácy Károly, a helyi Rotary Klub ügyvezető elnöke, tagjai pedig Rendes Veronika, tájépítész mérnök; Nahlik György, a Váci Charta elnöke; Boczkó Ákos, építészmérnök és Pataki Zsolt, geológus, térinformatikus voltak.
A váci cementgyárban tartott Nyílt Nap során a vendégek megismerkedhettek a tavalyi év nyertes pályázataival és a megvalósult beruházásokkal, valamint kihirdették az idei év nyertes pályázatait is, melyeket összesen 3 millió forinttal támogat a Duna-Dráva Cement Kft.
A bírálóbizottság 2012-ben a Magosfa Környezeti Nevelési és Ökoturisztikai Alapítvány kincskereső ösvények létrehozására irányuló pályázatát, az Egészséges Ifjúságért Alapítvány Duna-parti kerékpáros-pihenő létesítésére vonatkozó tervét, valamint a Boronkay György Műszaki Középiskola, Gimnázium és Kollégium környezeti nevelési kezdeményezését találta a legjobbnak.
„Örömmel tölt el, hogy Alapítványunk immár második alkalommal szerepel eredményesen a Zöld Megoldás pályázaton. Reméljük, hogy a készülő Duna-parti kerékpáros pihenő létrehozásával esztétikai és turisztikai élményt, valamint kellemes környezetet teremthetünk a város lakóinak és az idelátogatóknak. A tavalyi évben kisgyermekeknek szóló tanösvényt hoztunk létre a Naszály-hegyen a Duna-Dráva Cement Kft. támogatásával. Folyamatosan törekszünk rá, hogy felkeltsük a kicsik és nagyok érdeklődését a természet iránt, amit a Zöld Megoldás pályázat és az ehhez hasonló támogatások révén tudunk megvalósítani.” – mondta Dr. Horváth Szabolcsné, az alapítvány társelnöke.
A Magosfa Környezeti Nevelési és Ökoturisztikai Alapítvány elnök-helyettese, dr. Neumayer Éva elmondta, örül, hogy az idei évben elnyerték a támogatást, és így megvalósulhat kezdeményezésük, mellyel a gyermekekben és fiatalokban ily módon is igyekeznek már idejekorán elültetni a felelős, környezettudatos magatartást, és a természet védelmét, szeretetét. A Magosfa Alapítvány kincskereső ösvények létrehozására irányuló pályázatának célja az útvonal menti értékek játékos, élvezetes formában történő bemutatása, valamint a kincskereső ösvények hagyományának megismertetése a környékbeliekkel. A kincskereső ösvények fontos elemét képezhetik a környezeti nevelésnek, hiszen aktív formában ismerik meg az odalátogatók a természeti értékeket, továbbá bővülnek környezeti ismereteik, tudásuk. A projekt nem titkolt hosszú távú célja, hogy a kincskereső ösvények által fokozzák a helyi lakosság aktivitását és bevonják őket a mindannyiunk számára kiemelkedően fontos természeti értékek megóvásáért folytatott munkába.
A Boronkay Gimnázium már pályázott a 2011-es évben is, ám az akkor benyújtott pályázattal nem jártak sikerrel. Örülnek, hogy idén ezzel a támogatással megvalósíthatják elképzeléseiket. Az iskola a környezettudatos nevelés szellemében készítette el pályázatát. A projektben korszerű szaktantermet terveznek kialakítani, felszerelve interaktív oktatástechnikai eszközökkel, melyek segítségével érdekesebbé tehetik a diákok számára a tanultakat. A projekt keretében szintén megvalósuló interaktív környezetvédelmi órák, szakkörök, valamint a környezetvédelmi kiállítás és a váci és Vác környéki iskolák részvételével tervezett komplex természet- és környezetvédelmi vetélkedő, mind a környezeti nevelés fontos elemei. A Boronkay György Műszaki Középiskolában igyekeznek úgy nevelni a diákokat, hogy lássák és óvják természet szépségeit. Bár idén indult el a harmadik környezetvédelmi évfolyam, az iskola vezetésének célja, hogy az alapvetően nem természettudományos érdeklődésű diákokban is felkeltsék az érdeklődést környezetünk szeretete és védelme iránt.
A három projekt egyenként 1 millió forintos támogatást kap, a beruházások várhatóan 2013 nyarára valósulhatnak meg.