Minden szakmai karrier mögött egy izgalmas, személyes történet húzódik meg, tele váratlan fordulatokkal, fontos döntésekkel és meghatározó mérföldkövekkel. A DDC-nél dolgozó kollégák szakmai pályái értékes tanulságokat rejtenek, amelyek irányt mutatnak a fejlődés útján. Plánder György beszámolója nem csupán egy karrierút egyszerű bemutatása, hanem olyan útmutató, amely azoknak szól, akik készek elfogadni a kihívásokat, és egy jó csapatban, többgenerációs munkakörnyezetben keresik saját sikerük iránytűjét.
Egy-egy sikeres karrierút mögött mindig ott rejlik egy személyes történet: Te honnan indultál, és milyen mérföldköveken át jutottál el a jelenlegi pozíciódig?
P.GY.: „A karrierem a DDC-nél egy váratlan, mégis sorsszerű megkereséssel kezdődött. Egy egyetemi jó barátom – aki akkoriban a Sejcei Bányaüzem üzemvezetője és felelős műszaki vezetője volt – keresett meg azzal, hogy más irányba tervez lépni, és úgy gondolja, én lehetnék a megfelelő utódja. Bár stabil szakmai háttérrel rendelkeztem, az iparág teljesen új volt számomra. Mégis erőteljes késztetést éreztem, hogy éljek a lehetőséggel, és elmenjek az interjúra. A döntés azonban nem volt könnyű – családom számára is hirtelen jött a váltás és az ezzel járó költözés lehetősége –, de végül hallgattam a megérzéseimre, és belevágtam életem új fejezetébe. És milyen jól tettem!
Melyek azok a feladatok és szerepkörök, amelyek meghatározzák a mindennapi munkádat?
P.GY.: A bányaüzemek teljeskörű irányításáért felelek. Ez magában foglalja a hatósági ügyintézést, a robbantási és termelési folyamatok szoros felügyeletét, valamint a napi operatív teendők koordinálását. Mindemellett szoros együttműködésben dolgozom a kollégáimmal – legyenek azok mester, előmunkás vagy robbantásvezető pozícióban –, akiknek közvetlen támogatást nyújtok a gördülékeny munkavégzés érdekében.
Milyen ritmusban és hogyan telik egy átlagos munkanapod vagy heted a DDC-nél?
P.GY.: A változatosság tölti meg energiával a mindennapjaimat – pont ezért szeretem a munkámat, mert mindig hoz valami újat és izgalmasat. Jelenleg a dokumentációk elkészítése és ellenőrzése, valamint a termelési, robbantási és tájrendezési tervek engedélyeztetése jelentős számítógépes munkát igényel. Ugyanakkor, ha éppen nincs ilyen jellegű feladat, akkor inkább a terepen töltöm a napjaimat, közvetlenül a folyamatok mellett. A bányaüzemek – Sejce, Gombás, Keszeg – folyamatos bejárása nem csak a területi ellenőrzés, hanem a technológiai felügyelet miatt is kulcsfontosságú. A közel 190 hektáros bányaüzemi terület bejárása folyamatos elfoglaltságot igényel. Emellett szoros együttműködésben dolgozom a műszakvezetőkkel, és a kemencével, amely folyamatos odafigyelést, valamint pontos és precíz előretervezést igényel.
Mit szeretsz legjobban a munkádban, és mi az, ami nehézséget okoz?
P.Gy.: A legjobban a szabadságot szeretem. A napomat magam oszthatom be, és a feladatok elvégzése gyakran lehetőséget ad egy kis feltöltődésre is. A napi ellenőrzési feladataim elvégzése közben, a bánya tetején állva, a lenyűgöző panoráma és a természet hangjai gyorsan feltöltik és megnyugtatják az elmét.
Számomra a legnagyobb kihívást a szigorú hatósági és jogszabályi környezetnek való maradéktalan megfelelés és az ezzel járó pszichés nyomás jelenti. Mivel ez a szabályozás folyamatosan változik, elengedhetetlen, hogy mindig lépést tartsak vele. Különösen fontos ez egy ekkora felelősséggel járó pozícióban, ahol mindig naprakésznek kell lenni.
Milyen akadályokat kellett leküzdened az új pozícióba való belépéskor?
P.GY.: A Sejcei Bánya egy rendkívül változatos előfordulású mészkőbánya, ezért az egyik legnagyobb kihívás számomra a bánya mélyreható megismerése volt. Ez a feladat olyannyira komplex, hogy még a mai napig találkozok nem várt jelenségekkel, amiket a földtörténeti korszakok alakítottak, mintegy tréfát űzve a bányászkodni kívánókkal.
Mi az a 3 a kulcskészség, ami nélkül úgy érzed ma már nem lehetne érvényesülni ebben a szektorban
P.Gy.: Számomra az alkalmazkodó képesség, a mobilitás és a szenvedély azok a kulcsképességek, amelyek nélkül nem tudnék hatékonyan működni ebben a dinamikusan változó iparágban. Az alkalmazkodás segít lépést tartani a változásokkal, a mobilitás lehetővé teszi, hogy mindig a legfontosabb helyeken legyek jelen, a szenvedély pedig az, ami energiával és kitartással tölt fel minden nap.
Milyen támogatásra számíthattál a cégtől és vezetőidtől a karriered során?
P.Gy.: A cég és a vezetők részéről kapott nagyfokú bizalom és folyamatos műszaki támogatás meghatározó szerepet játszott a szakmai fejlődésemben, amiért nagyon hálás vagyok.
Hogyan éled meg a különböző generációk együttműködését a munkahelyen?
P.Gy.: Néha kihívást jelent, hiszen én egy köztes generációt képviselek. Y generációs vezetőként a DDC-nél egy olyan közegben dolgozom, ahol az én generációm mellett egyszerre van jelen az X és a Z generáció is, ezért elengedhetetlen, hogy mindegyikkel megtaláljam a közös hangot. Úgy gondolom, hogy mindegyik generációtól sokat lehet tanulni. Emellett izgalmas és kifejezetten jövedelmező is, hiszen egy többgenerációs munkahelyen dolgozni folyamatos szociális és pszichés fejlődést jelent.
Ha most állnál a pályakezdés kapujában, milyen tanácsot adnál a fiatalabb énednek a karrierépítéshez?
P.Gy.: Az életben mindig csak nyerni lehet: vagy eredményt érsz el, vagy tapasztalatot szerzel. Éppen ezért legyél céltudatos, kitartó, és ne félj kezdeményezni! Bátran kérdezz, mert csak így tanulhatsz igazán. Ha hibázol, vállald fel, de a legfontosabb, hogy tanulj belőle!
Az interjú 2025 júniusában készült.