Újabb Zöld Megoldásokat avattak Vácott

Duna-parti kerékpáros pihenő és iskolai szaktanterem

Három különböző projektet díjaztak idén Vácott és térségében a DDC Zöld Megoldás pályázatán. A hagyományosan meghirdetett program keretében szeptember közepén átadott váci és kismarosi kincskereső ösvények után, most a további két projekt, a Vác és Sződliget közötti Duna-parti kerékpáros pihenő és a váci Boronkay György Műszaki Középiskola és Gimnázium interaktív oktatástechnikai elemekkel felszerelt szaktantermének ünnepélyes átadására került sor.

A civil szervezetek, a lakosság, tanulók, hallgatók és tanárok bevonásával megvalósult projekteket az intézményvezetők és Sződliget polgármestere társaságában szeptember 25-én Szarkándi János, a DDC elnök-vezérigazgatója avatta fel.

A Boronkay György Műszaki Középiskola és Gimnázium új szaktanterme olyan környezetvédelmi kutatásokra és laboratóriumi kísérletekre ad lehetőséget, amelyekben az iskolások az eddigi szűkös eszközfelszereltség miatt hiányt szenvedtek. A dr. Gánti Tibor híres természetkutató professzorról elnevezett szaktanteremben ezentúl a tanárok egyszerre akár egy egész osztályt bevonhatnak a kísérletekbe a legmodernebb eszközök és az informatika segítségével. A professzor özvegye levélben fejezte ki köszönetét és jókívánságait. Az átadó résztvevői meghallgathattak a professzor Váci eltűnő szigetek című művéből egy kisebb részletet is.

Az átadó ünnepségen Fábián Gábor igazgató és Sturcz Anita projektvezető elmondta, hogy a Boronkay Gimnázium mindig törekedett arra, hogy diákjai számára a legmagasabb színvonalú képzést biztosítsa. A szaktanterem komoly fejlődési és szakmai előrelépési lehetőséget jelent a természettudományok iránt érdeklődő diákok számára. „A DDC mindig is kiemelt feladatának tekintette a jövő generációinak környezeti nevelését, oktatását, így örömmel tölt el minket, hogy hozzájárulhattunk egy ilyen kezdeményezés megvalósításához” – mondta köszöntőjében Szarkándi János, a Duna-Dráva Cement Kft. elnök-vezérigazgatója.

A Duna-parti pihenőhely átadására sokan voltak kíváncsiak. Az eredetileg júniusra tervezett avatást el kellett halasztani a dunai árvíz miatt, mely komoly károkat okozott.
A Vác és Sződliget között elhelyezkedő Dunamenti regionális kerékpárút legnépszerűbb pihenőhelye több mint 10 éve épült a Gyakorló Város egyetemi program keretében, és azóta is, tavasztól őszig, iskolások, kempingezők, fürödni és pihenni vágyók kedvelt célpontja. Az eltelt évek azonban nem múltak el nyomtalanul, így időszerű volt a pihenő felújítása.

„A projekt során a Vácra érkező egyetemi hallgatók az Egészséges Ifjúságért Alapítvány aktivistáival és a rekonstrukciót vezető szakemberekkel közösen, érdekes és környezettudatosságot erősítő szakmai gyakorlaton vehettek részt, munkájuk eredményeként pedig megannyi ide érkező kerékpárosnak és látogatónak teremtettek színvonalas és környezetbarát pihenőhelyet.”– mondta el a megnyitón Bíró György, az Egészséges Ifjúságért Alapítvány projektvezetője. Juhász Béla, Sződliget polgármestere köszöntőjében kiemelte, hogy manapság, a nehéz gazdasági helyzet miatt, kevés vállalat támogat ilyen zöld kezdeményezéseket a térségben, épp ezért nagyon örül, hogy a DDC segítségével megvalósulhatott ez a projekt. „Sződliget Önkormányzata is benyújtotta pályaművét az elmúlt években a DDC Zöld Megoldás pályázatán, azonban a nyertesek közé eddig sajnos nem sikerült bekerülnünk, de idén újra indulunk, reménykedve a győzelemben” – tette hozzá a polgármester, aki az alkalomhoz illően kerékpárral érkezett az átadóra.
A beszédeket követően sződligeti és váci diákok haladtak át kerékpárjaikkal az újonnan átadott pihenőhely kapuja alatt, melyen Juhász Bála polgármester, dr. Horváth Szabolcsné, az Egészséges Ifjúságért Alapítvány társelnöke és Szarkándi János a DDC elnök-vezérigazgatója vágta át a nemzeti színű szalagot.
A közös ebédet megelőzően a váci óvodások 3 csoportja különböző vetélkedőkön vett részt az Alapítvány munkatársainak és önkénteseinek irányításával, míg az iskolások kemény küzdelmet folytattak egymással a számháború során.
A sződligeti diákok a város polgármesterének támogatásával, a váciak pedig a DDC elnökének segítségével, fát is ültettek a pihenő kapujának két oldalára.

Az átadók során mind a nyertes pályázók, mind a DDC elnöke megköszönte a helyi szakértőkből álló Bírálóbizottság munkáját, akik a projektek megvalósulását mindvégig támogatták ötleteikkel, szakmai javaslataikkal. A Bizottság elnöke idén is Vácy Károly, vegyészmérnök, a váci Rotary Club elnöke volt, tagjai pedig Rendes Veronika, tájépítész mérnök, Nahlik György, kertészmérnök, a Váci Környezetvédelmi Charta elnöke, Boczkó Ákos, építészmérnök és Pataki Zsolt geológus, térinformatikus, valamint a DDC részéről Müller Ádám gyárigazgató és Petrillák Mária kommunikációs vezető voltak.
A települési környezet zöld fejlesztésében elkötelezett közösségek számára a Duna-Dráva Cement Kft. nemcsak Vác környékén, hanem a siklósi kistérségben is komoly lehetőséget kínált, amikor régiónként idén is 3 millió forinttal járult hozzá fenntartható zöld megoldások megvalósításához.

Előzmények:
A Duna-Dráva Cement Kft. 2011 szeptemberében hirdette meg először a DDC Zöld Megoldás pályázatot, olyan fejlesztések és programok támogatására, amelyek a közösségi terek, valamint a helyi infrastruktúra környezettudatos működtetését és hatékonyabb hasznosítását a környezettudatosabb életre, a természeti környezet megismerésére ösztönző nevelést segítik elő.
A pályázatokat elbíráló zsűri felkérése során a vállalat azt tartotta szem előtt, hogy a gyárak vonzáskörzetében élő és dolgozó, elismert, hiteles szakértők döntsenek a pályamunkákról és a támogatások odaítéléséről.