Világhírű templom épül vasbetonból Vácott
A DDC építőanyagai felhasználásával épül a váci református egyházközségnek otthont adó Hősök Emléktemploma, amelynek szerkezete imára kulcsolt kezet idéz. A környezettudatos technológiákat és modern látványvilágot ötvöző épület már átadása előtt nemzetközi hírnevet szerzett, bemutatták New Yorkban, Hong Kongban és Indiában megjelenő szaklapok is. Boczkó Ákos, elmondta, hogy „a fenntartható fejlődés elvét érdemes átfogóan értelmezni, számos szakterület tapasztalatait egyesítve a tervezés és a kivitelezés során.”
Az épület tervezése és kialakítása során több szempontból is a fenntarthatóságra törekedtek a szakemberek. Az épület a főút közelében helyezkedik el, ezért olyan kialakítást választottak, ami segíti az elfordulást a zajtól, erős fénytől és portól. Mivel viszonylag kis területre kellett a falakat emelni, alátámasztások nélkül, nagy fesztávot áthidalva, ezért vasbeton falszerkezetet építettek, amelyen betonnal erősítették meg a könnyű, acélszerkezetes tetőt. A fény csak kontrolláltan, a tetőszerkezet oldalsó ablakain keresztül szűrődhet be a belülről teljesen sima felületekre. Érdekes még a bejárattal szemközti, szószék melletti hatalmas ablak, aminek mérete megközelíti az épület teljes magasságát. Szem előtt tartották, hogy általában nem érezzük jól magunkat egy ablaktalan, teljesen zárt térben, hiszen szükségünk van viszonyítási pontra és kapcsolatra a külvilággal. Ugyanakkor fontos volt, hogy a hívek figyelmét ne vonja el az udvar vagy a közlekedő autók látványa, ezért fát telepítettek az ablak elé, ami lombkoronájával szép látványt nyújt, de nem tereli el a figyelmet templomban történtekről. Így létrejött a kapcsolat a külvilággal és mégsem szakadt meg az épület egysége. A fenntartható épületek esetében cél, hogy minél kevesebb energia befektetésével történjen a kivitelezés és a fenntartás is alacsony energia igénnyel biztosítható legyen. A váci református templom esetében több eljárással is csökkentik az üzemeltetés során felhasznált energia mennyiségét. Fontos igényként fogalmazódott meg, hogy az épületet gyorsan fel lehessen fűteni és hatékonyan szellőztethető legyen, hiszen főként a szertartások alatt használják, amire csak egy-két alkalommal kerül sor hetente, viszont, olyankor nagyon sokan látogatják a templomot. A fűtést talajkollektorok biztosítják, azaz a talajon keresztül, hosszú vezetéken behúzott levegőt keringetik az épületben. A gyors felfűtéshez szükséges rásegítő fűtés, valamint a szivattyúk működtetése elektromos árammal biztosítható és gázfűtésre nincs szükség. Szintén fenntartható eszköz, hogy az ablakon besütő napfény kontrolláltan felmelegíti a belső teret, ugyanakkor a nap felesleges hőenergiáját a templom déli oldalán speciális bevonattal ellátott üvegezés szűri.
Boczkó Ákos a csapatmunka jelentőségét hangsúlyozta a projekttel összefüggésben: „Az építészet sokszereplős játék, minden projekt esetében, de az alacsony energia igényű épületek létrehozásakor különösen támaszkodnunk kell a gépész tervezőre, az elektromos tervezőre és a statikusra. Sőt kertészmérnökre is, hiszen az épület hatékony energiaháztartása érdekében a külső növényzet előnyeit is érdemes kiaknázni.”