Vízre szállt a Fesztivál!
Legyen szó egy épület tartószerkezetéről, egy hídról, vagy olyan látszóbeton elemekről, melyek formálják egy épület megjelenését, arculatát, egyre népszerűbb alapanyagként szolgál a beton. Mindezen megoldásokat az idei Beton Fesztiválon számos ámulatba ejtő példán keresztül is megismerhettük.
Immáron negyedik alkalommal, azonban első ízben az Európa Hajón került megrendezésre a beton.hu szervezésében, a Magyar Cement- Beton- és Mészipari Szövetség (CeMBeton), a Magyar Betonelemgyártó Szövetség (MABESZ), valamint tagvállalataik támogatásával a Beton Fesztivál. A rendezvény idén is megmozgatta a szakmát, az építészhallgatókat, építő-, és építészmérnököket, valamint a betont, mint alapanyagot kreatívan felhasználó művészeket.
Napjainkban a víz után a beton a leggyakrabban használt, és egyben a legfontosabb anyag a Földön, hiszen felhasználási lehetősége határtalan. Ezt tudhattuk meg az előadásokból és pódiumbeszélgetésekből, illetve ezt bizonyította a kiállítók által hozott számos betontárgy is. A program első két előadása, a maga nemében egy-egy kiemelkedő hazai projektet mutatott be. Az egyik a szegedi ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpont „A” épületének tartószerkezeti kivitelezését ismertette. Ezt követően betekintést nyerhettünk az ország második körhídjának – a 47. számú főúton, a Hódmezővásárhely elkerülőn – építésével kapcsolatos részletekbe is.
Az ehhez hasonló létesítmények megtervezése és megvalósítása komoly mérnöki tudást igényel. Ezt a témát boncolgatta az első pódiumbeszélgetés, ahol az oktatók mellett, egy közelmúltban végzett, már gyakorló építőmérnök fejtették ki tapasztalataikat. A második blokk sem volt kevésbé izgalmas, hiszen azt szemléltette, hogyan lehet a betont esztétikummá formálni egy épület megjelenésében, vagyis milyen esztétikai szerepe van a betonnak korunk építészetében? Ezt a témát több előadó is körbejárta különféle aspektusból.
A fesztivál egyik kísérő eseménye a nagy népszerűségnek örvendő betontárgy kiállítás, melyre az idén 18 művész hozta el munkáját. A számtalan ékszerkollekció, használati tárgy és otthoni dekorációs elem közül a közönség szavazatai alapján hirdettek győztest. Ennél szemléletesebb bizonyítékra nincs is szükség ahhoz, hogy lássuk, a beton már régen több, mint építészeti alapanyag.
Szintén a hagyományokat követve, a fesztivál keretén belül hirdették ki a Minden építés alapja pályázat nyerteseit is. A szervezők idén is több kategóriában adtak át díjat:
Betonépítészet tervezőknek:
1. helyezett: Bun Zoltán PhD - Újpesti Új Vásárcsarnok és Kulturális Rendezvényközpont
2. helyezett: Jahoda Róbert, Páricsy Zoltán - AVKF CAMPUS
3. helyezett: Dévényi Márton, Gyürki-Kiss Pál - Őrmezői P+R Parkoló
Különdíj: Horák Debóra - Moduláris Beton Burkolat
Betonépítés, építészet egyetemi hallgatóknak:
1. helyezett: Pomázi Dorottya - Búvárközpont és kutatóbázis, Rudabánya
2. helyezett: Jakab Zsófia - A pécsi TV-torony újragondolása
3. helyezett: Hazler Edina - Pécsi Pollack Strand
Különdíj: Tóth Gábor - Igali Gyógyfürdő
Anyag, technológia egyetemi hallgatóknak:
1. helyezett: Gulyás Benjámin - Öblösüveg hulladékból történő üveghab gyártás
2. helyezett: Molnár Mercédesz - Vasbeton szerkezetek utólagos megerősítésének vizsgálata
3. helyezett: Ambrus Mária - Pernye–vörösiszap alapú geopolimer fejlesztése
Az esemény igazi különlegessége a dunai sétahajózás volt, melynek során – az ebéd elfogyasztása közben – lehetőség nyílt Budapest legszebb látványosságainak ritkán látott nézőpontból való megtekintésére.
Beton Fesztivál 2018.
Mabesz
Beton Fesztivál 2018.
Mabesz
Beton Fesztivál 2018.
Mabesz
Beton Fesztivál 2018.
Mabesz
Beton Fesztivál 2018.
Mabesz
Beton Fesztivál 2018.
Mabesz
Beton Fesztivál 2018.
Mabesz
Beton Fesztivál 2018.
Mabesz